logo nami
logo namie-mail: kontakt@fundacja-nami.pl
statut fundacji
dojazd do lokalu fundacji

Powrót do strony głównej
Zobacz też:
Klub japońskich gier
Festiwal Shogi z Madoką Kitao

Na tej stronie:
Kontakt
Shogi - japońka gra podobna do szachów
Złapmy lwa! - uroczy wstęp do szachów
Go
Shogi i go w Fundacji Nami
Najbliższe wydarzenia
Archiwum wydarzeń

Kontakt

Strona Shogi Wrocław na Facebooku
Grupa Wrocławski Klub Shogi na Facebooku
Kontakt: Maciej Pogorzelski:
maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl
tel. (+48) 502 796 050
Tu się spotykamy:


Shogi - japońka gra podobna do szachów

Shōgi (将棋) dosłownie „gra generałów” to oryginalna, japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9 na 9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

shogi

Złapmy lwa! (Dobutsu shogi) - uroczy wstęp do szachów


Dōbutsu shōgi (どうぶつしょうぎ) „zwierzątkowe shogi”, to stworzona przez japońskie zawodniczki shogi p. Madokę Kitao i Maiko Fujitę uproszczona wersja japońskich szachów łącząca trzy pomysły:
1. uproszczenie gry do 4 figur przypadających na każdego z graczy i zastosowanie planszy liczącej tylko 3 na 4 pola,
2. zastąpienie znaków kanji na bierkach łatwo rozpoznawalnymi symbolami zwierząt (lwa, słonia, żyrafy i kurczaka),
3. zaznaczenie na każdej z figur dopuszczalnych kierunków ruchu odpowiednimi kropkami i skrócenie ruchów tylko do pojedynczych pól.
W efekcie powstała gra, której zasad można się nauczyć dosłownie w kilka minut, ale zachowująca najważniejsze elementy strategii shogi wraz z niezrównaną dynamiką gry.

Go

Go w Japonii zwane też igo (囲碁) to dalekowschodnia gra strategiczna, która mimo bardzo prostych zasad pozwala rozegrać niewyobrażalną liczbę różnych partii. Gracze ustawiają naprzemiennie swoje kamienie (odpowiednio białe i czarne) na przecięciach prostopadłych linii planszy (goban) o wymiarach 19 na 19 linii. Celem gry jest otoczenie własnymi kamieniami jak największego pola na planszy (liczonego jako liczba przecięć linii). Gra ta była uważana za obowiązkowy trening myślenia strategicznego oraz szkoła charakteru dla dowódców i władców Dalekiego Wschodu.

go

Shogi i go w Fundacji Nami

Klub shogi w Fundacji NAMI
W marcu 2014 przy Fundacji NAMI powstał pierwszy klub shogi we Wrocławiu, a w czerwcu tego samego odbył się pierwszy turniej (I Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi), który zgromadził kilkanaście osób. Od tamtej pory udało się we Wrocławiu zorganizować kilkadziesiąt turniejów, między innymi IV Otwarte Mistrzostwa Polski, które były największych wydarzeniem polskiego shogi w 2015 roku.
W roku 2017 w Wrocławiu odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Europy Juniorów w Shogi, a druga edycja odbędzie się także we Wrocławiu w roku 2018.

Dzięki staraniom Fundacji NAMI, Dobutsu shogi zostało wydane w Polsce pod nazwą "Złapmy Lwa" przez edukacyjne wydawnictwo EiSystem, a szkolne zestawy wraz z poradnikiem metodycznym trafiły juz do ponad 100 placówek edukacyjnych, przeszkolono też blisko 1000 nauczycieli.

Wrocław stał się, obok Krakowa i Warszawy, jednym z głównych ośrodków shogi w Polsce, wyróżnia się wśród nich aktywnością w popularyzacji shogi. Duże znaczenie miało też zorganizowanie dwóch wizyt we Wrocławiu Madoki Kitao, które przerodziły się w organizowany corocznie Festiwal Shogi.

Oprócz sukcesów organizatorskich wrocławscy shogiści odnoszą sukcesy sportowe:
– Krzysztof Sieja został vice-Mistrzem Polski w 2015 roku.
– Wojciech Jedynak zdobył tytuł Mistrza Polski w 2016 roku.

Klub go w Fundacji NAMI
Chociaż w GO grywało się we Wrocławiu już od lat 80-tych, a jeszcze niedawno prężnie działały w naszym mieście dwa akademickie kluby, goistyczne serce Wrocławia bije obecnie w siedzibie Fundacji NAMI.
Wytrwałość Marcina Majki: organizowanie lekcji, pokazów, turniejów i wielodniowych treningów zgromadziło grupę zarówno początkujących jak i grających od dawna graczy. Nasz klub przyczynił się też do reaktywacji Ligi Młodych Mistrzów.

W najbliższym czasie

Archiwum

Wrocław | 8 marca 2020 | Turniej Shogi Hinamatsuri 2020

Zapraszamy serdecznie na Turniej Shogi Hinamatsuri 2020. Będzie to zarazem drugi turniej Wrocławskiej Ligi Shogi w sezonie wiosennym 2020.

Hinamatsuri to wszak święto dziewcząt, a jego symbolem są lalki. Tym razem Aleksandra Harc przygotowała na nagrody w turnieju polską interpretację japońskich kokeshi.
Zdjęcie z kolei wyszło w nastroju "Kokeshi no mori" (leśnych kokeshi).

Dzień Kobiet uczciliśmy turniejem shogi, ale zagraliśmy przynajmniej w nie całkiem męskim gronie.

Turniej Shogi Hinamatsuri 2020, sędziowany przez Krzyśka zakończył się zwycięstwem gości:
ー Mariusz Stanaszek (Kraków) zajął pierwsze miejsce wywalczone m.in. bezpośrednimi wygranymi z Romkiem i Krzyśkiem.
ー Roman Omelchuk (Katowice) zajął drugie miejsce
ー Dawid Paradowski (dziś najlepszy z Wrocławian) - trzecie miejsce
Pierwsza trójka podzieliła się laleczkami kokeshi.

Kolejne miejsca zajęli:
ー Krzysztof Sieja
ー Maciej Pogorzelski
ー Paweł Rozpędowski
ー Julita Kołodziejska (nagrodzona za dzielną postawę japońskim kotkiem-bańką-wstańką)
ー Kazimierz Podurgiel (najlepszy wśród juniorów)
ー Rafał Podurgiel (obiecująco zadebiutował)

Gratulujemy, dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne turnieje Wrocławskiej Ligi Shogi!

Nasa fotorelacjaWrocław | 12 stycznia 2020 | Polsko-Japoński Finał WOŚP 2020

Polsko-Japoński Finał WOŚP 2020 we Wrocławiu już za nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom (naliczyliśmy ponad 70 osób). Wynik naszej zbiórki poznamy za dwa tygodnie.

Sala gier zebrała sporą grupkę fanów WOŚP.
W dobutsu shogi, shogi i mahjonga uczył grać Kamil Bauer. Po 16:00 zaczęła się "Wielka Bitwa Shogi", której scenariusz przygotował Krzysztof Stoigniew Sieja.
Drużyny niebieska i czerwona, każda złożona z 3 graczy, rywalizowały zajmując dzielnice historycznej Japonii, a pojedyncze bitwy tej wojny rozegrano na planszach shogi. Zmagania shogi wzbogacono o obowiązkowe handikapy wynikające z sytuacji poprzedzającej bitwę i z wybranych przez graczy szczególnych "mocy" bitewnych.
Wygrała drużyna niebieska opanowując większość terytorium Japonii. Warto wspomnieć, że Karol Stanclik dołączył do gry zaraz po prezentacji dobutsu shogi na WOŚP-owym finale w SP98 we Wrocławiu.Wrocław | 5 stycznia 2020 | Noworoczny Turniej Shogi 2020 (V Turniej Trzech Króli)

Wczorajszy Noworoczny Turniej Shogi 2020 (V Turniej Trzech Króli) rozpoczął sezon shogi we Wrocławiu i jednocześnie zamknął jesienno-zimowy sezon Wrocławskiej Ligi Shogi.

W samym turnieju wzięło udział osiem osób. Tym razem nie było nikogo kto by nie wygrał przynajmniej jednej partii, a zwycięzca wyszedł z kompletem 5-ciu wygranych. Wyniki turnieju:

1. Krzysztof Sieja
2. Miłosz Roman
3. Dawid Paradowski
4. Maciej Pogorzelski
5. Paweł Rozpędowski
6. Paweł Wyatt
7. Jacek Machowicz
8. Julita Kołodziejska

Wyniki turnieju przypieczętowały ostateczną klasyfikację złożonego z pięciu turniejów sezonu WLS. W całym cyklu wzięło udział 18-tu zawodników, w tym 5-ciu graczy spoza Wrocławiu, którzy mimo dobrych wyników w pojedynczych turniejach zajęli słabe miejsca w klasyfikacji końcowej z powodu sporadycznego udziału w WLS.

W klasyfikacji głównej zwyciężyli:
1. Krzysztof Sieja
2. Miłosz Roman
3. Dawid Paradowski

W klasyfikacji do 1400 punktów w rankingu FESA
1. Maciej Pogorzelski
2. Paweł Wyatt (świetny rezultat dla juniora)
3. Paweł Rozpędowski (po wygranej dogrywce z Julitą)

W klasyfikacji juniorów:
1. Paweł Wyatt
2. Julita Kołodziejska
3. Fabian Świerz

Turniej sędziował Miłosz Roman.
Inauguracja wiosennego sezonu WLS już w lutym.
Dziękujemy, gratulujemy i zapraszamy!

Fotorelacja:


Nagrody na turniej i zakończenie ligi przygotowała Aleksandra HarcWrocław | 14 grudnia | Świąteczny Turniej Shogi

Świąteczny Turniej Shogi 2019 rozegraliśmy w 9-osobowym gronie.
Tym razem najlepsze miejsca zajęli młodzi zawodnicy:
1. Dawid Paradowski
2. Kornel Krawiec

Zaraz za nimi znaleźli się weterani wrocławskiego shogi:
3. Miłosz Roman
4. Krzysztof Sieja

Kolejne miejsce zajęli:
5. Paweł Wyatt
6. Maciej Pogorzelski
7. Damian Dubielski
8. Julita Kołodziejska
9. Fabian Świerz

Turniej Sędziował Krzysztof Sieja.
Kolejny turniej i zakończenie sezony Wrocławskiej Ligi Shogi już 5 stycznia (VI Noworoczny Turniej Shogi aka "Turniej Trzech Króli")

Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom!

Fotorelacja:


Wrocław | 11 listopada 2019 | VI Turniej Shogi z okazji Dnia Niepodległości


101 rocznicę odzyskania niepodległości tradycyjnie uczciliśmy turniejem shogi. VI Turniej Shogi z okazji Święta Niepodległości rozegrany w 10-cio osobowym gronie wygrał Władek Zakrzewski. a tuż za nim znaleźli się Miłosz Roman i Krzysztof Sieja (przy równej liczbie punktów o 2. i 3. miejscu zdecydował wynik bezpośredni).
Kolejne miejsca zajęli Karol Stanclik, Dawid Paradowski i Grzegorz Adaszewski. Warto odnotować, ze Paweł Rozpędowski (w trzecim swoim turnieju) zajął siódme miejsce, a najmłodszy z uczestników, Fabian Świerz - ósme.
5 lat temu Miłosz debiutował w I Turnieju z okazji Święta Niepodległości (dzisiaj wystąpił też w roli sędziego), a Krzysztof był tego turnieju pomysłodawcą. Co ciekawe 5 lat temu w turnieju również uczestniczył (i turniej wygrał) Władek. Wtedy jednak graliśmy w dokładnie 2 razy mniejszym (5-cio osobowym) gronie.

Dziękujemy za udział i gratulujemy!
Fotorelacja:

Wrocław | 19 października | 6th Wroclaw Shogi Open


Kolejny turniej jesienno-zimowego sezonu Wrocławskiej Ligi Shogi tym razem w randze VI Otwartch Mistrzostw Wrocławia połączony był ze świętowaniem 5-lcia turniejów shogi we Wrocławiu. Do turnieju dodaliśmy krótkie wspomnienie pionierskich czasów wrocławskiego shogi przygotowane przez Krzyśka oraz pizzę, piwo i dodatkowy turniej blitza.
W głównym turnieju wzięło udział 8 osób, mniej niż w 2014 (wtedy było nas 14), ale aż pięciu uczestników brało udział zarówno w pierwszym jak i w szóstym Wrocław Open.

Pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Roman Omelchuk
2. Krzysztof Stoigniew Sieja
3. Adam Asadis Dziwoki

...a zaraz za nimi znaleźli się:
4. Miłosz Roman
5. Mariusz Stanaszek/Maciej Krzywda-Pogorzelski
7. Damian Dubieleski
8. Kazimierz Podurgiel

W blitzu (już bez Mariusza i Kazika) powtórzyliśmy klasyfikację z głównego turnieju, ale tym razem pierwszymi miejscami zamienili się Krzysiek z Romkiem.

Gratulacje dla wszystkich!

Fotorelacja:

Ciekawostka:
Zdjęcie turniejowych nagród przygotowanych przez Alaksandrę Harc zyskało prawie 1000 polubień na Twitterze Karoliny Styczyńskiej

Kraków | 17 sierpnia 2019 | Strategicznie urocze warsztaty i turniej japońskich szachów

Od piątku do niedzieli na stoisku Fundacji Nami można było zagrać w "Złapmy Lwa!" oraz w pełne wersje shogi, było też go i hanafuda.
Kulminacją był sobotni turniej "Złapmy lwa" i lekcja shogi, ale nasi wolontariusze byli gotowi opowiadać o japońskich grach aż do końca festiwalu.
Podziękowania dla Kamila, Kornela, Darii, Wiktorii i Zdzisława oraz pełnych zapału adeptów shogi z Poznania: Oskara i Komina.
Nagrody w turnieju - zestawy gry "Złapmy lwa!" ufundował jej wydawca Ei System
Fotorelacja:

Wrocław | 15 sierpnia 2019 | Biblioteka Nami

Kolejna porcja książek (komiksów) tym razem związanych z kendo oraz nagrody na turniej kendo przesłał p. Kazuya Tsuchimoto.
Dziękujemy!

Wrocław | 11 sierpnia 2019 | Kimono Airando - Wyspa Japońskich Strojów 2019

Każdy kto mial okazję przebrać się w kolorową yuaktę wyglądał dziś ślicznie w pełnym słońcu. Nic dziwnego, ze trudno było nadążyć z przebieraniem gości naszego stoiska. Na szczęście były też inne atrakcje: origami, kendama, japońska broń, a nasi sąsiedzi pokazywali chodzenie na linie i stroje prosto z Opery Wrocławskiej.
Dalsze próby yosakoi przyciągały widzów, a kilka postronnych osób dołączyło do ćwiczeń.
Wielkie podziękowania dla wolontariuszy: Ali, Ani, Darka, Grzegorza, Mateusza, Oli, Weroniki, Wiktorii, Wioli, Zdzisława oraz dla Karoliny Płoszaj za warsztaty yosakoi.
Fotorelacja:


Wrocław | 21 lipca 2019 | Gēmu Airando - Wyspa Japońskich Gier 2019

Zmienna pogoda spowodowała, że tegoroczna Wyspa Japońskich Gier była wyjątkowo przyjemna. Nie zabrakło okazji, żeby pokazać go, shogi oraz "Złapmy Lwa!" publiczności, szczególnie najmłodszym, ale mieliśmy też trochę czasu, żeby pograć między sobą, a nawet znaleźliśmy chwilę na badmintona.
Wyspę Japońskich Gier 2019 poprowadzili: Damian, Dominik. Kamil, Kornel, Mikołaj oraz Grażyna i Maciej.
Fotorelacja:


Wrocław | 28-30 czerwca 2019 | 3rd European Youth Shogi Championships

Turniej już za nami ale wspomnienia pozostaną! Jesteście ciekawi wyników? - zajrzyjcie na zdjęcia z rozdania nagród (link ponizej). Dziękujemy i gratulujemy!Wrocław | 28 czerwca 2019 | 2nd European Youth Dōbutsu Shōgi Championships

Dzień przed rozpoczęciem głównego turnieju III Mistrzostw Europy Juniorów w Shogi, młodzi zawodnicy z Europy (oraz trenerzy i opiekunowie w kategorii open) rozegrali II Mistrzostwa Europy Juniorów w Złapmy Lwa. Juniorzy wyprzedzili dorosłych i zajęli 4 pierwsze miejsca.
The day before the main tournament of the 3rd European Youth Shogi Championships young players from Europe (and their coaches and parents in the open category) played the 2nd European Youth Dōbutsu Shōgi Championships. Juniors overtook the adults and got 4 best places.
Wyniki | Results:
1. Anton Starykevich (BLR)
2. Denis Titov (RUS)
3. Marc-Leon Engelmann (GER)
4. Ivan Mishin (RUS)
5. Mariusz Stanaszek (POL)
Gratulujemy! | Congratulations!
Nagrody ufundował wydawca “Załpmy lwa” w Europie | The Prizes were funded by European publisher of „Let’s Catch the Lion”: Ei System


Wrocław | 16 czerwca 2019 | Czerwcowy turniej i zakończenie sezonu Wrocłaskiej Ligi Shogi

Dzisiejszym turniejem zakończyliśmy wiosenny sezon Wrocławskiej Ligi Shogi 2019. Zacznijmy od wyników samego turnieju:
1. Pierwszy i jedyny raz w tym sezonie zagrał Wojtek Jedynak zdobywając komplet punktów.
Kolejne miejsca zajęli:
2. Krzysztof Stoigniew Sieja
3. Dawid Paradowski
4. Maciej Krzywda-Pogorzelski
5. Miłosz Roman
6. Jacek Machowicz
wśród juniorów najlepsze miejsca zajęli:
1. Paweł Wyatt
2. Kazimierz Podurgiel
3. Fabian Świerz
4. Joachim Olko
5. Kamil Henike

W całym cyklu wiosennego sezonu Wrocławskiej Ligi Shogi składającym się z pięciu turniejów najlepsze miejsca zajęli:
1. Dawid Paradowski (o wyniku zadecydowała dogrywka)
2. Krzysztof Sieja
3. Miłosz Roman
w grupie B (do 1400 punktów w rankingu FESA)
1. Maciej Pogorzelski (tu również po dogrywce)
2. Jacek Machowicz
3. Kazimierz Podurgiel (występujący jednocześnie w grupie juniorów)
w grupie Juniorów
1. Kazimierz Podurgiel
2. Kamil Henike
3. Paweł Wyatt
wśród płci pięknej najwyższe miejsce zajęła:
1. Julita Kołodziejska

W całym cyklu którego organizatorami byli: Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, CAL Zacisze Zalesie Szczytniki oraz Wrocławski Klub Shogi wzięło udział 24 zawodników w tym trzech spoza Wrocławia - nasi goście z Warszawy i Krakowa zajęli słabsze miejsca głównie ze względu na mniejszą liczbę turniejów, w których udało im się uczestniczyć.
Gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy na jesienny sezon WLS od września.


Wrocław | 3 maja 2019 | 4th Shogi Hanami

Dzień po pikniku Hanami, rozegraliśmy turniej 4th Shogi Hanami. Wśród 12 zawodników z Wrocławia i Krakowa najlepszy wynik osiągnął tym razem Miłosz Roman pokonując w dwu pierwszych rundach zawodników z wyższymi stopniami i rankingiem.
Drugie miejsce zajął Krzysztof Stoigniew Sieja.
Trzecim miejscem podzielili się Dawid Paradowski (sędziujący dzisiejszy turniej) i Mariusz Stanaszek (ze wskazaniem na Dawida ze względu na bezpośrednią wygraną z Mariuszem).
Piąte miejsce i najlepszy wynik w grupie do 1400 punktów zajął Jacek Machowicz. Szóste miejsce - doskonały wynik dla gracza bez stopnia - zajął Paweł Rozpędowski
Wśród młodszych juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli:
Kamil Henike
Kamil Jasion
Fabian Świerz
Gratulujemy!


Wrocław | 3 marca 2019 | 4th Shogi Nami Cup

W piętnastoosobowym wrocławsko-krakowsko-warszawskim (i polsko-białoruskim) gronie zaczynającym się od 4 dana, a kończącym na turniejowym debiutancie rozegraliśmy 4th Shogi Nami Cup.
Najwyższe miejsca:
1. Władek Zakrzewski (z kompletem pięciu zwycięstw)
2. Dawid Paradowski
3. Krzysztof Sieja
4. Kornel Krawiec (jednocześnie sędzia turnieju)
W grupie B (do 1400 punktów)
1. Maciej Pogorzelski (5. miejsce w całym turnieju)
2. Jacek Machowicz
3. Beniamin Łukianowski (powrót po dłuższej przerwie)
Wśród młodszych juniorów:
1. Kazimierz Podurgiel
2. Antoni Wysmyk (udany debiut)
3. Kamil Henike
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom.


Wrocław | 5 stycznia 2019 | V Noworoczny Turniej Shogi (Turniej "Trzech Króli")

Zachęcamy do rozpoczęcia nowego roku przez udział w Noworocznym Turnieju Shogi, ze względu na zbieżność daty zwanym też Turniejem Trzech Króli. Intensywna gra pomoże nam spalić świąteczny nadmiar kalorii.
Tegoroczny turniej będzie też zamykał jesienno-zimową Wrocławską Ligę Shogi 2018/2019. Na zakończenie wręczymy nagrody i dyplomy dla najlepszych zawodników całego cyklu 5-ciu turniejów.
Turniej zostanie zgłoszony do rankingu FESA
Wpisowe: 10 zł
Więcej na stronie wydarzenia

Wrocław | 13 października 2018 | 3rd Shogi Nami Cup | III Turniej Shogi o Puchar Fundacji NAMI

III Turniej Shogi o Puchar Fundacji NAMI rozegraliśmy tym razem w niewielkim, sześciosobowym gronie systemem kołowym

1. miejsce zajął Kornel Krawiec
2. miejsce - Dawid Paradowski - debiut w roli sędziego
3. miejsce - Karol Stanclik
4. miejsce (1. w grupie B.) - Maciej Krzywda-Pogorzelski
5. miejsce - Paweł Wyatt
6. miejsce (1. wśród najmłodszych) - Joachim Olko

Wrocław | 15 lipca 2018 | Wyspa Japońskich Gier 2018
Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI we współpracy z WCRS serdecznie zaprasza do spędzenia niedzieli z japońskimi grami planszowymi!
Będziecie mogli poznać japońskie gry, nauczyć się grać i spróbować swoich sił w grze z doświadczonymi zawodnikami:
• go
• shogi (japońskie szachy)
• gomoku
• hanafuda

A dla dzieci
• doubutsu shogi (w Polsce „Złapmy lwa”)

Wyjdź z domu i przygotuj się się na mecz finałowy Mundialu. Gwarantujemy świetną zabawę i miło spędzony czas!
Więcej informacji

Wrocław | 29 czerwca - 1 lipca 2018 | June 29th - July 1st | 2nd European Youth Shogi Championships

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami
oraz
Polski Związek Shogi
zapraszają na
Drugie Mistrzostwa Europy Juniorów w Shogi
w dniach
29.06-01.07.2018
we Wrocławiu w budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej.

Harmonogram:
29 czerwca 2018 (piątek) - atrakcje poboczne (turniej drużynowy, turniej Dobutsu shogi, warsztaty)
30 czerwca - 1 lipca 2018 (sobota-niedziela) - turniej główny (U9, U12, U15, U18), turniej towarzyszący

-----------
The Polish-Japanese Friendship Foundation NAMI
and
the Polish Shogi Association
would like to kindly invite you to the
Second European Youth Shogi Championshipsv which will be held on June 29th - July 1st in Wrocław.

Schedule
29.06 (Friday) - side events (tentative ideas: team tournament, Dobutsu shogi tournament, workshops)
30.06-01.07 (Saturday-Sunday) - main tournament (U9, U12, U15, U18), side tournament

Więcej informacji > | Information in English >
| Wydarzenie na FB | Event on FB >

Katowice | 28 czerwca | Szkoła w ruchu – konferencja metodyczna

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM", Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI oraz Wydawnictwo Ei System mają przyjemność zaprosić nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wszystkich zainteresowanych
na konferencję metodyczną
SZKOŁA W RUCHU.

Tematem konferencji są japońskie doświadczenie w polskiej edukacji, a w szczególności:
– japońskie szachy dla najmłodszych,
– rozwijanie kompetencji społecznych,
– nauka w ruchu.

Gościem specjalnym konferencji będzie Madoka Kitao, profesjonalna zawodniczka japońskich szachów (shogi), popularyzatorka japońskich szachów i autorka gry „Złapmy lwa”.

Program:
08:30-09:00 – rejestracja
09:00-10:00 – prelekcja inauguracyjna: Japońskie doświadczenie w Polski
ej szkole | Maciej Krzywda-Pogorzelski oraz gość specjalny – Madoka Kitao 10:00-10:45 | 11:00-11:45 | 12:00-12:45 – Trzy tury warsztatów przemiennie w trzech grupach:

(1) Złapmy Lwa – japońskie szachy dla najmłodszych | Madoka Kitao i Wojtek Jedynak
(2) Programowanie w ruchu – jak dzieci uczą się informatyki i myślenia – Maciej Krzywda-Pogorzelski
(3) Otwarta klasa – nowoczesna przestrzeń dla edukacji – Maciej Tyran

W przerwach warsztatów dostępny będzie drobny poczęstunek. Równolegle będzie można zapoznać się z metodycznym potencjałem druku trójwymiarowego (3D).

Wstęp bezpłatny po rejestracji na stronie RODN WOM Katowice:
https://womkat.edu.pl/pl/Info/Wydarzylo_sie/?id=104742/Szkola_w_ruchu

Zapraszamy!

Wrocław | 19 czerwca | Pierwszy Międzyszkolny Turniej "Złapmy Lwa!"

Oceny na koniec roku szkolnego będą wystawione przed turniejem, ale wciąż będziemy mogli zapewnić uczniom spory ładunek edukacji połączonej z doskonałą zabawą!
Zapraszamy szkoły, które już grają w "Złapmy lwa!" oraz takie, które dopiero chcą zagrać. Każda szkoła podstawowa może wystawić jedną lub dwie drużyny z klas 1-3 po 11 uczniów każda drużyna (+ rezerwowi).
Chociaż najbliżej będzie drużynom z Wrocławia i Dolnego Śląska, turniej jest otwarty dla szkół z całego kraju (a nawet zagranicznych).
Drodzy nauczyciele! Też nie będziecie się nudzić. Turniej będzie doskonałym warsztatem prowadzenia podobnych turniejów szkolnych, a sprytne rozwiązania i przestrogi, które poznacie decydują o dobrej zabawie i powodzeniu przedsięwzięcia.

Wrocław | 2-3 czerwca 2018 | II Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi

Fundacja NAMI wraz z Polskim Związkiem Shogi ma przyjemność zaprosić do Wrocławia na
II Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi
połączone z otwartym turniejem towarzyszącym.

Więcej informacji > | Wydarzenie na FB >

Wrocław | 28-29 kwietnia 2018 | April 28-29th 2018 | VII Mistrzostwa Polski w Shogi | 7th Polish Shogi Championships

Fundacja NAMI wraz z Polskim Związkiem Shogi ma przyjemność zaprosić do Wrocławia na
VII Mistrzostwa Polski w Shogi
połączone z
Otwartymi Mistrzostwami Polski w Shogi.

The NAMI Foundation and the Polish Shogi Association would like to invite you to Wrocław for the 7th Polish Shogi Championship
combined with
the Polish Open Shogi Championship.

Więcej informacji > | Information in English >
Rejestracja | Registration >
Wydarzenie na FB | Event on FB >
Fotorelacja >

Wrocław | 18 marca 2018 | Zimowo-Wiosenny Turniej Shogi

Zapraszamy na kolejny z serii comiesięcznych wrocławskich turniejów shogi. Marcowy turniej zwykle był już "wielkanocny" – tym razem spotykamy się jeszcze w Wielkim poście, ale ledwie trzy dni przed początkiem wiosny.
Sędziuje: Wojciech Jedynak
Termin: 18 marca (niedziela) | 11:00-16:00
Miejsce: ul. Przelot 7 we Wrocławiu
Zapisy i informacje>

Wrocław | 18 lutego 2018 | Zimowy (Wielkopostny) Turniej Shogi

Zapraszamy na kolejny z serii comiesięcznych wrocławskich turniejów shogi. Spotkamy się już po karnawałowym szaleństwie - w sam raz będzie można uspokoić myśli przy japońskich szachach.
Sędziuje: Wojciech Jedynak
Termin: 18 lutego (niedziela) | 11:00-16:00
Miejsce: ul. Przelot 7 we Wrocławiu
Fotorelacja>

Wrocław | 7 stycznia 2018 | IV Noworoczny Turniej Shogi (Turniej "Trzech Króli")

Tradycyjnie już zachęcamy do rozpoczęcia nowego roku przez udział w turnieju shogi. Intensywna gra w shogi wymaga bardzo dużo energii, więc będzie okazji pozbyć się nadmiarowych kalorii po świętach

Sędziuje: Wojciech Jedynak
Termin: 7 stycznia(niedziela) | 11:00-16:00
Miejsce: ul. Przelot 7 we Wrocławiu
Fotorelacja

Wroclaw | 23 grudnia 2017 | Lekcja shogi z Karoliną Styczyńską
Mimo przedświątecznych przygotowań (a może właśnie żeby ich uniknąć) ośmiu wrocławskich shogistów wzięło udział w wyjątkowej, czterogodzinnej lekcji z jedyną profesjonalistką shogi spoza Japonii.
Wielkie podziękowania dla Karoliny Styczyńskiej za poświęcenie przedświątecznego czasu i nieprzemijający entuzjazm dla shogi i dla Wojtka Jedynaka za organizację spotkania.
Fotorelacja

Wroclaw | 1 grudnia 2017 | Mikołajki w Bibliotece na Dworcu Głównym

Tradycyjnie już japońskie mikołajki w Filii nr 12 MBP we Wrocławiu zaczęliśmy od japońskich szachów dla najmłodszych (już w Polsce pod nazwą Złapmy lwa!). W roli Mikołaja wystąpił Wojtek Jedynak, a w japońskie stroje przebierała Anna Skórzewska. Naukę strategii można było połączyć z samurajskimi ćwiczeniami prowadzonymi przez Grzegorz Skórzewski.
Fotorelacja

Wroclaw | 12 listopada 2017 | IV Turniej Shogi z Okazji Święta Niepodległości

IV Turniej Shogi z Okazji Święta Niepodległości już za nami.
Tym razem graliśmy w dwu 6-cio osobowych grupach.
W Grupie A - powyżej 2 kyu - wygrał Wojtek Jedynak, przed Dawidem Paradowskim i Grzegorzem Adaszewskim.
W Grupie B wygrał Maciej Krzywda-Pogorzelski.

Wroclaw | 30 lipca 2017 | July 30th 2017 | WYSPA JAPOŃSKICH GIER WYSPA JAPOŃSKICH GIER 2017
Więcej informacji


Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI we współpracy z WCRS i EU-Japan Fest serdecznie zaprasza do spędzenia niedzielnego popołudnia z japońskimi grami planszowymi!
Na Wyspie Słodowej w godz. 14.00-19.00 będziecie mogli poznać japońskie gry, nauczyć się grać i spróbować swoich sił w grze z doświadczonymi zawodnikami go, shogi, hanafudy i mahjonga.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy wielki zestaw i małe plansze japońskiej gry "Złapmy lwa" - to wyjątkowo przystępny i zabawny wstęp do szachów.

9 kwietnia 2017 – Drugi turniej o puchar Fundacji NAMI | 2nd Shogi Nami CUP Drugi turniej o puchar Fundacji NAMI | 2nd Shogi Nami CUP
Więcej informacji

Zapraszamy do Wrocławia na otwarty turniej shogi - będzie to prawdopodobnie ostatnia szansa na sprawdzenie się przed Mistrzostwami Polski.

Data: niedziela, 9 kwietnia 2017
Zasady: McMahon, 5 rund, 20 min + 40 sek byo-yomi, turniej rankingowy
Miejsce: Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, ul. Energetyczna 14, Wrocław
Start: 11:00
Koniec: około 16:00
Sędzia: Wojciech Jedynak
Wpisowe: 10 zł
Organizatorzy: Polski Związek Shogi i Fundacja NAMI

Strona turnieju

5 marca 2017 – Wiosenny Turniej Wrocławskiej Ligi Shogi 2017 Wiosenny Turniej Wrocławskiej Ligi Shogi 2017
Zapraszamy na trzeci turniej tegorocznej ligi shogi:
Start 12.00
Pięć rund
Zakończenie ok. 17.00
Wpisowe 10 zł

4-5 marca 2017 – Go: Turniej Eliminacyjny LMM i LPP Go: Turniej Eliminacyjny LMM i LPP
Więcej informacji

Wszystkich pasjonatów gry Go zapraszamy na turniej eliminacyjny Ligi Mistrzostw Polski i Ligi Młodych Mistrzów!

26 lutego 2017
Mikołaj Musiał prezentuje grę go w Poranku Echo24
Echo24.tv

4 lutego 2017 – Zimowy Turniej Wrocławskiej Ligi Shogi 2017 Zimowy Turniej Wrocławskiej Ligi Shogi 2017
Zapraszamy na drugi turniej tegorocznej ligi shogi:
Start 12.00
Pięć rund
Zakończenie ok. 17.00
Wpisowe 10 zł

Zimowy Turniej Wrocławskiej Ligi Shogi 2017
Fotorelacja


29 stycznia 2017
Wywiad: Wojciech Jedynak - Mistrz Polski w Shogi
0-1 do przerwy | Radio Luz

6 stycznia 2017 – Wrocławska Liga Shogi 2017 – Turniej Trzech Króli
Wrocławska Liga Shogi 2017 – Turniej Trzech Króli
Więcej informacji


W samo święto Trzech Króli rozpoczniemy drugi sezon Wrocławskiej Ligii Shogi.

Turniej obejmie 5 rund rozgrywanych od 12:00 do 17:00
Wpisowe 10 zł
System szwajcarski lub McMahon (od 15 graczy)

Zapraszamy zarówno zaawansowanych jak i początkujących graczy!

30 października 2016 – inauguracja Wrocławskiej Ligi Shogi | Jesień 2016
rozpoczynamy zajęcia kolejnej grupy języka japońskiego dla początkujących

Liga obejmuje 3 turnieje rozgrywane w październiku, listopadzie i grudniu. Miejsce: ul. Energetyczna 14 we Wrocławiu
Termin pierwszego turnieju: niedziela, 30.10.2016, godz. 12:00-17.00
Więcej informacji

Więcej informacji na stronie języka japońskiego

24-25 września 2016 – III Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi III Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi
Więcej informacji


22-28 sierpnia 2016 – Wakacyjny trening i turniej Go 2016 Wakacyjny trening i turniej Go 2016
Więcej informacji


23-24 lipca 2016 – I otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi I otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi
Więcej informacji


22 lipca 2016 – Festiwal Dobutsu Shogi z Madoką Kitao Festiwal Dobutsu Shogi z Madoką Kitao
Więcej informacji


21 lipca 2016 – Spotkanie z Madoką Kitao we Wrocławskim Klubie Shogi Spotkanie z Madoka Kitao we Wrocławskim Klubie Shogi
Więcej informacji


28 czerwca 2016 – otwieramy wakacyjny klub shogi wakacyjny klub shogi
Więcej informacji


Wrocław, 22 maja 2016 | May 22nd 2016 | 2016年5月22日
SHOGI HANAMI - plakat
Korzystając z zapowiedzi ładnej pogody i wciąż jeszcze kwitnących we Wrocławiu wiśni, zapraszamy w niedzielę 22 maja na turniej shogi dla graczy ze stopniami kyu, zarówno zupełnie początkująych jak i średnio-zaawansowanych z rankingiem FESA poniżej 1600 punktów.
Ze względu na ograniczenia sprzętu i lokalu prosimy o wcześniejszą rejestrację przez e-mail.

Miejsce: Fundacja NAMI, ul. Energetyczna 14, I piętro
Start: 10:00
Koniec: 15:00
Zasady: 5 rund, czas na gracza 20 min i 40 sek byo-yomi
Wpisowe: 10 zł
Rejestracja: Wojciech Jedynak

Wrocław, 5-6 marca 2016 | March 5th-6th 2016 | 2016年3月5日~6日
ul. Energetyczna 14
I Eliminacje Ligii Młodych Mistrzów Go 2015 oraz przedwiosenny turniej NAMI GO
I Eliminacje Ligii Młodych Mistrzów Go 2015 oraz przedwiosenny turniej NAMI GO

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich na pierwszy turniej eliminacyjny Ligi Młodych Mistrzów GO 2015 oraz turniej towarzyszący!

Zasady turnieju:
1. Z jednego turnieju eliminacyjnego do LMM dostają się 4 pierwsze osoby, mające do 24 lat włącznie.
2. Osoby, które dostały się do turnieju głównego podczas wrocławskich eliminacji nie mogą startować w eliminacjach warszawskich.
3. Z obu turniejów eliminacyjnych osoba z 5. miejsca (spełniająca warunek wiekowy) jest rezerwowym.
4. Osoby zakwalifikowane oraz rezerwowi mają obowiązek potwierdzić udział w finale LMM do 23 kwietnia 2016r.
Wpisowe: 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Wrocław, 5-7 czerwca 2015 | June 5th-7th 2015 | (ヴロツワフ) 2015年6月5日~7日
Festiwal Shogi | Shogi Festival | 将棋フェスティバル
Festiwal Shogi we Wrocławiu | Shogi Festival in Wrocław | 将棋フェスティバル

Fundacja NAMI wraz z Polskim Związkiem Shogi ma przyjemność zaprosić do Wrocławia na Festiwal Shogi z udziałem Madoki KItao, obejmujący m.in.:
IV Mistrzostwa Polski w Shogi
Warsztaty i turniej dobutsu shogi
Szybkie rachunki na sorobanie (japońskim liczydle)
II Polsko-Japoński Towarzyski Mecz Piłki Nożnej

Program festiwalu (jpg)
Więcej informacji na www.shogi.wroclaw.pl

将棋フェスティバル:
第4回ポーランド将棋選手権
北尾まどかによるどうぶつ将棋のワークショップ・大会
石川ちえさんによる算盤のワークショップ
第2回ポーランド・日本人の親善サッカー試合

Japanese poster (jpg)
詳しくは: www.shogi.wroclaw.pl

The NAMI Foundation and the Polish Shogi Association are pleased to invite you to Wrocław for the Shogi Festival with the guest appearance by Madoka Kitao including:
4th Polish Shogi Championship combined with the Polish Open Shogi Championship
Dobutsu shogi workshop and tournament
How to count using a soroban (Japanese abacus)
2nd Polish-Japanese Friendly Soccer Match

English poster (jpg)
More information: www.shogi.wroclaw.pl

Zdjęcia | Photos:

Dobutsu shogi z Modaką Kitao | Dobutsu shogi with Madoka Kitao
Dobutsu shogi z Modaką Kitao | Dobutsu shogi with Madoka Kitao


Warsztaty sorobanu z Chie Ishikawą | Soroban workshop with Chie Ishikawa
Warsztaty sorobanu z Chie Ishikawą | Soroban workshop with Chie Ishikawa


Warsztaty kendo w wykonaniu Ryushikai | Kendo workshop by Ryushinkai
Warsztaty kendo w wykonaniu Ryushikai | Kendo workshop by Ryushinkai


W kuluarach | In the lobby
W kuluarach | In the lobby


Towarzyski mecz piłki nożnej | Friendly soccer match
Towarzyski mecz piłki nożnej | Friendly soccer match


Turniej shogi | Shogi tournament
Turniej shogi | Shogi tournament


Zwycięzcy turnieju | and the winners are...
Zwycięzcy turnieju | and the winners are...


Wrocław, 12-30 maja 2015 | May 20-30th 2015 | 2015年5月12日~30日
Otwarte warsztaty shogi 2015 | Free shogi workshop 2015
Otwarte warsztaty shogi 2015 | Free shogi workshop 2015

Okazja do rozpoczęcia przygody z japońskimi szachami od zera, by po trzech tygodniach intensywnych treningów zadebiutować w Otwartych Mistrzostwach Polski w Shogi (4-7 czerwca 2015). Zajęcia prowadzą wrocławscy instruktorzy i zawodnicy, Wojciech Jedynak i Krzysztof Sieja.

A great opportunity to start your adventure with Japanese chess and to debut after few weeks of intensive training in Polish Shogi Open 2015. Workshops are carried out by shogi players and teachers from Wrocław - Wojciech Jedynak and Krzysztof Sieja.

Więcej na | More information: www.shogi.wroclaw.pl

Wrocław, 9 maja 2015 | May 9th 2015 | 2015年5月9日
Majowy turniej shogi w Fundacji NAMI
Majowy turniej shogi w Fundacji NAMI

W ramach przygotowania do Mistrzostw Polski rozegraliśmy niewielki turniej shogi. Równolegle i w przerwach odbywały się zajęcia japońskich szachów dla dzieci.
Wyniki turnieju:
1. miejsce - Krzysztof Sieja
2. miejsce - Wojciech Jedynak
3. miejsce - Russel Williams

Obok dorosłych po raz kolejny wystartowali młodzicy - Łukasz Marczak i Michał Białkowski.

Zwycięzcom i uczestnikom wyrównanej walki gratulujemy!.

Wrocław, 28-29 marca 2015
sobota-niedziela, ul. Energetyczna 14
NAMI GO – otwarty turniej go
NAMI GO – otwarty turniej go


Dwudniowy turniej sędziował Łukasz Fajfrowski.
Po pięciu rundach pierwsze miejsce zajął Marcin Majka z Wrocławia, drugie - Maksym Wałaszewski z Bydgoszczy, a trzecie - Paweł Stepnowski również z Wrocławia.
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne turnieje we Wrocławiu.

Pełne wyniki turnieju na go.art.pl

Nasza fotorelacja – pierwszy dzień turnieju
NAMI GO – otwarty turniej go – pierwszy dzień turnieju


Nasza fotorelacja – drugi dzień turnieju
NAMI GO – otwarty turniej go – drugi dzień turnieju


Kraków, 21 marca 2015
IV Turniej Shogi o Puchar YMCA

Wrocławscy zawodnicy wzięli udział w krakowskim turnieju shogi.
Swoje pierwsze zwycięskie partie rozegrali Łukasz i Michał konkurujący m.in. z młodzikami z Krakowa i Warszawy. W ostatecznej klasyfikacji turnieju Wojtek zajął drugie miejsce, a Krzysiek tym razem piąte.

Wszystkich zainteresowanych shogi zapraszamy na stałe zajęcia dla młodzieży i dorosłych we wtorki i czwartki o 18.00 oraz dla dzieci (połączone z nauką języka japońskiego) w soboty o 11.00.

Nasza fotorelacja
IV Turniej Shogi o Puchar YMCA Kraków


Wrocław, 31 stycznia 2015
godz. 13.30-15.00 ul. Energetyczna 14
Otwarta lekcja języka japońskiego dla dzieci połączona z nauką gry w japońskie szachy (shōgi) oraz w ich dziecinną wersję (dōbutsu shōgi).

Więcej informacji w folderku do pobrania:
Otwarta lekcja języka japońskiego dla dzieci połączona z nauką gry w japońskie szachy


Od grudnia ubiegłego roku Wojciech Jedynak prowadzi w soboty w godz. 11.00-13.00. w Fundacji NAMI eksperymentalne zajęcia języka japońskiego i japońskich szachów dla dzieci.

Planujemy powiększenie od początku lutego grupy do ok. 6 dzieci.
Wszystkich chętnych w wieku od 9 do 12 lat wraz z rodzicami zapraszamy na otwarte zajęcia pokazowe w sobotę 31 stycznia o godz. 13.30.

Zajęcia prowadzi Wojciech Jedynak – posiadacz stopnia N1 JLPT (najwyższy poziom znajomości języka japońskiego dla osób spoza Japonii), gracz i popularyzator shogi. W sierpniu i wrześniu 2014 r. na stażu w Japonii doskonalił metody nauczania shogi pod okiem japońskich profesjonalistów.

Zainteresowanych prosimy o kontakt:
Grażyna Pogorzelska,
grazyna.pogorzelska@fundacja-nami.pl, tel. 784 694 592

Nasza fotorelacja:
Otwarta lekcja języka japońskiego dla dzieci połączona z nauką gry w japońskie szachy (<i>shōgi</i>) oraz w ich dziecinną wersję (<i>dōbutsu shōgi</i>).


Wrocław, 6 stycznia 2015
Noworoczny Turniej Shogi
W święto Trzech Króli rozegraliśmy 10-osobowy turniej shogi. Przyzwyczailiśmy się już do zwycięstw Krzysztofa Siei. Drugie miejsce zajął Wojciech Jedynak, a trzecie - Miłosz Roman. Imprezę umilały ciastka "shogi" przygotowane przez Gosię "Kicajkę".

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Nasza fotorelacja:
Noworoczny turniej shogi


6 grudnia 2014
Sobota 12.00-15.00
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia 42 ul. Serbska 5A
mikołajkowy turniej dobutsu shogi
Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu ze wsparciem Urzędu Miasta Wrocławia

Zaprasza dzieci w wieku 6-10 lat na:

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ DOBUTSU SHOGI
czyli szybką naukę i zawody dziecięcej wersji japońskich szachów.
Na najlepszych graczy czekają wspaniałe nagrody, dla uczestników turnieju mikołajkowe upominki, a dla wszystkich mnóstwo zabawy i japońskich atrakcji.

Wstęp wolny!
Turniej i jego zwyciężczynie:
Zwyciężczynie turnieju dobutsu shogi

Atrakcje towarzyszące turniejowi
Towarzyszące atrakcje

Regulamin turnieju
wydarzenie na facebooku

10 listopada 2014
Turniej shogi z okazji Święta Niepodległości
Mały turniej wygrał nasz gość z Białorusi Vladzislav Zakrzhewski.
Pozostałe miejsca zajęli:
II miejsce: Krzysztof Sieja
III miejsce: Miłosz Roman

Gratulujemy!
Nasza fotorelacja:
Turniej shogi z okazji Święta Niepodległości


12 sierpnia do 16 września 2014
Wojtek Jedynak, instruktor shogi w Fundacji NAMI przebywa na stażu w Tokio gdzie pod okiem Madoki Kitao doskonali swoją wiedzę o grze i kulturze shogi oraz uczy się najlepszych metod popularyzacji japońskich szachów.
Blog

25-30 sierpnia 2014
pierwszy wrocławski intensywny trening go

Pierwszy Wrocławski Intensywny Trening GO — Fundacja NAMI i Marcin Majka zapraszają na sześciodniowy trening go! Jeśli chcesz podnieść umiejętności, odkryć swoje słabości i stawić im czoła, to idealny sposób na spędzenie końca wakacji!
Od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00
Więcej informacji o wydarzeniu.

9 sierpnia - 10 sierpnia 2014
Krzysztof Sieja, instruktor shogi w Fundacji NAMI zajął 5 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Słowacji 2014. Gratulujemy!
Tabela wyników
Relacja z turnieju

16 lipca 2014
Wizyta p. Madoki Kitao we Wrocławiu


Korzystając z wizyty p. Madoki Kitao we Wrocławiu związanej z planowanym turniejem shogi na ESK 2016 będziemy mieli okazję zorganizować dwa spotkania z tą zawodniczką, wybitną popularyzatorką shogi i współtwórczynią (wraz z p. Maiko Fujita) uproszczonej wersji gry – dobutsu shogi.

14:00-16:00 — otwarte warsztaty shōgi i dōbutsu shōgi w klubie szachowym Polonia przy ul. Wita Stwosza 38.
Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla szachistów, którzy chcieliby poznać odmienny wariant gry, jak i wszystkich chętnych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Dōbutsu shōgi można nauczyć się w kilka minut i od razu rozegrać swoją pierwszą partię.

17:00-18:30 — zamknięte spotkanie dla graczy shōgi i stałych wolontariuszy w siedzibie Fundacji przy ul. Energetycznej 14.
Spotkanie będzie okazją do rozegrania i przedyskutowania partii z profesjonalną zawodniczką oraz porozmawiania o rozwoju shōgi we Wrocławiu i w Polsce.

Więcej na stronie wydarzenia
Madoka Kitao - spotkanie w klubie szachowym Polonia


13 lipca 2014
Spotkanie z Japonią we wrocławskim Ogrodzie Japońskim, godz 16.00-18.00
shogi

Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci w niedzielę od 16.00 do 18.00 na kolejne z comiesięcznych spotkań organizowanych przez Fundację NAMI w Ogrodzie Japońskim.
Tym razem przygotowaliśmy:
— prezentację japońskiego kimono
— pokazową partię japońskich szachów (shōgi) w pawilonie widokowym na środku mostu oraz naukę gry lub symultaniczne partie w Pawilonie Herbacianym
— dla dzieci (ale też dla dorosłych) warsztaty uproszczonej odmiany japońskich szachów (dōbutsu shōgi) – reguł można się nauczyć w kilka chwil, a gra zawiera w sobie wszystkie kluczowe elementy japońskich szachów
— na pomoście adepci kendō oraz iaidō (japońskiej szermierki i sztuki walki mieczem) z wrocławskich klubów Ryushinkai i Renshinkan poprowadzą dwugodzinny pokaz i warsztaty

Wstęp w cenie biletu do Ogrodu Japońskiego.

Od godziny 13:00 do 15:30 będziemy również obecni na pobliskiej pergoli w ramach imprezy "Lato na pergoli" — organizujemy tam warsztaty i pokazy shogi oraz dobustsu shogi (japońskich szachów i ich uproszczonej wersji).
Zapraszamy!
Nasza fotorelacja:


28 czerwca 2014
Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Shogi i towarzyszące atrakcje.
W lokalu NAMI ul. Energetyczna 14, Wrocław
plakat wrocław shogi open

11:00-11:50 – Rejestracja do turnieju shogi
12:00-17:00 – Turniej shogi
12:30-13:00 – Nauka gry w dobutsu shogi
13:00-15:00 – Turniej dobutsu shogi
15:00-15:30 – Przerwa obiadowa po 3. rundzie głównego turnieju
17:30-18.00 – Rozdanie nagród i dyplomów, zakończenie oficjalnej części turnieju
18:00-21:00 – Impreza integracyjna (karaoke, DDR i japońskie gry planszowe)
21:00 – Przejazd do Hali Stulecia na multimedialny pokaz fontanny i wyjście do miasta


Turniej wygrał Krzysztof Sieja z Wrocławia. Gratulujemy!
(turniej shogi)
(turniej 3x4 shogi)
(zdjęcie uczestników)
(tabela wyników)

15 czerwca 2014
Spotkanie z Japonią we wrocławskim Ogrodzie Japońskim, godz 16.00-18.00
Nasza fotorelacja (iaido):

Nasza fotorelacja (go i shogi):

1-2 kwietnia 2014
Warsztaty shogi i turniej go, godz 16.00-18.00, w lokalu NAMI, ul. Energetyczna 14, Wrocław
(zdjęcia)

9 marca 2014
Otwarte warsztaty gry w go, godz 16.00-18.00, w lokalu NAMI, ul. Energetyczna 14, Wrocław
(wydarzenie)

wspierają nas logo wroclaw logo sektor3Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI
ul. Przelot 7, 53-153 Wrocław
KRS 0000463568, REGON 022151911, NIP 8943046675
Konto bankowe (PLN): BANK BNP PARIBAS 60 2030 0045 1110 0000 0315 2980

Polish–Japanese Friendship Foundation NAMI | ポーランド日本親善友好財団 波
7 Przelot str, 53-153 Wrocław POLAND
Overseas donations (EURO): IBAN PL 06 2030 0045 3110 0000 0027 1410, SWIFT CORD: GOPZPLPW
e-mail: kontakt@fundacja-nami.pllogo nami