Festiwal Shogi 2016

english | facebook

Z przyjemnością zapraszamy na kolejną część Japońskiego Programu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Festiwal Shogi – japońskich szachów składa się m.in. z publicznego pokazu japońskich szachów, w tym ich niezwykle przystępnej, dziecinnej wersji dobutsu shogi (zwierzątkowe shogi) oraz Pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski Juniorów w Shogi.
Gościem specjalnym Festiwalu będzie Madoka Kitao – profesjonalny gracz i popularyzator shogi, a także wynalazczyni dziecinnej wersji gry.

Festiwal Shogi jest organizowany przez Fundację Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 oraz Polskim Związkiem Shogi ze wsparciem EU-Japan Fest Japan Committee.

> Festiwal Shogi – 22-24 lipca 2016
> I Otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi – 23-24 lipca 2016

> Shogi – japońskie szachy
> Dobutsu shogi – japońskie szachy dla najmłodszych
> Gość specjalny – Madoka Kitao
> Shogi we Wrocławiu

> Organizatorzy i sponsorzy Festiwalu Shogi we Wrocławiu

Festiwal Shogi – 22-24 lipca 2016

Na zdjęciu uczestnicy turnieju dobutsu shogi w 2015

Wrocław – 22-24 lipca 2016

Ramowy program Festiwalu:

22 lipca 2016 (piątek)
– publiczny pokaz shogi i dobutsu shogi, otwarty turniej dobutsu shogi prowadzone przez Madokę Kitao
– spotkanie wrocławskich graczy shogi z Madoką Kitao

23 lipca 2016 (sobota)
– seminarium dla instruktorów shogi prowadzone przez Madokę Kitao
– pierwszy dzień I Mistrzostw Polski Juniorów w Shogi
– turniej towarzyszący dla opiekunów
– mini-turniej piłki nożnej między graczami shogi

24 lipca 2016 (niedziela)
– drugi dzień I Mistrzostw Polski Juniorów w Shogi
– ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Kontakt i informacja:
Maciej Pogorzelski: maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl, tel. 502 796 050
Wojciech Jedynak: wjedynak@gmail.com, tel. 533-260-288

I Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi
I Mistrzostwa Polski Juniorów w Shogi – 23-24 lipca 2016

Wrocław – 23-24 lipca 2016

Szczegółowy program i zasady turnieju już wkrótce.

Kontakt i informacja:
Maciej Pogorzelski: maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl, tel. 502 796 050
Wojciech Jedynak: wjedynak@gmail.com, tel. 665-744-598
Krzysztof Sieja: krzysztof.s.sieja@gmail.co, tel. 695-030-487

Shogi – japońskie szachy

Shōgi (将棋) dosłownie „gra generałów” to oryginalna, japońska gra strategiczna. Ze względu na wspólne korzenie i zbliżone zasady, nazywana jest też „japońskimi szachami”. Tak jak w szachach, celem gry jest mat króla przeciwnika. Gra odbywa się na planszy liczącej 9 na 9 pól. Płaskie figury, których ruchy są zbliżone do szachowych, są jednokolorowe – rozróżnia się je po kierunku, w którym są obrócone. Poza przesunięciem figury, gracz może też wykonać ruch polegający na wstawieniu na planszę zbitej wcześniej figury przeciwnika jako swojej. Dodaje to grze dynamiki i sprawia, że końcowe etapy partii są bardzo emocjonujące.

Dobutsu shogi – japońskie szachy dla najmłodszych

Gość specjalny – Madoka Kitao

Madoka Kitao na zdjęciu z pierwszego pobytu we Wrocławiu w 2014 roku

Madoka Kitao — należąca do elitarnego grona profesjonalnych graczy shōgi, popularyzatorka japońskich szachów, twórczyni ich uproszczonej odmiany — dōbutsu shōgi. Stworzyła grę, która przybliża japońskie szachy dzieciom, a przez odejście od metafory wojny trafia lepiej do wyobraźni dziewcząt.
Na zaproszenie Fundacji NAMI odwiedziła już dwukrotnie Wrocław: w 2014 roku w ramach prezentacji i turnieju dobutsu shogi i w 2015 w ramach I Festiwalu Shogi i IV Mistrzostw Polski w Shogi.

Shogi we Wrocławiu

W marcu 2014 przy Fundacji NAMI powstał pierwszy klub shogi we Wrocławiu, a w czerwcu tego samego odbył się pierwszy turniej (I Otwarte Mistrzostwa Wrocławia), który zgromadził kilkanaście osób. Od tamtej pory udało się we Wrocławiu zorganizować ponad 10 turniejów, między innymi IV Otwarte Mistrzostwa Polski, które były największych wydarzeniem polskiego shogi w 2015 roku.

Poza organizowaniem turniejów prowadzone są także pokazy shogi oraz Dobutsu shogi w ogrodzie japońskim, w szkołach i na festiwalach. Na coraz większą skalę prowadzone są regularne zajęcia dla dzieci oraz młodzieży, zarówno klubie przy Fundacji NAMI jak i w szkołach w ramach zajęć dodatkowych.

Wrocław stał się, obok Krakowa i Warszawy, jednym z głównych ośrodków shogi w Polsce, wyróżnia się wśród nich aktywnością w popularyzacji shogi.

Oprócz sukcesów organizatorskich wrocławscy shogiści odnoszą sukcesy sportowe:
instruktor klubu, Krzysztof Sieja zajmował długo trzecią pozycję w Polsce, zakwalifikował się do Mistrzostw Europy 2015 i został vice-Mistrzem Polski w 2015 roku.
Drugi z instruktorów, Wojciech Jedynak, stanął kilka razy na podium turniejów ogólnopolskich i niedawno wszedł do top-8 polskich graczy.

Więcej informacji o shogi we Wrocławiu na: www.shogi.wroclaw.pl

Organizatorzy i sponsorzy Festiwalu Shogi we Wrocławiu

– Wojciech Jedynak: wjedynak@gmail.com, tel. (+48) 533-260-288
– Krzysztof Sieja: krzysztof.s.sieja@gmail.co, tel. (+48) 695-030-487

Biuro Festiwalowe Impart 2016
ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław

– Katarzyna Młyńczak-Sachs

Polski Związek Shogi
Kraków, ul. Mogilska 25, lok. nr 1002
Kontakt: Mariusz Stanaszek: stmarius@kr.onet.pl, tel. 693-646-823

Projekt realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ze wsparciem EU-Japan Fest Japan Committee.

Festiwal Shogi 2016