Fukushima tree


ENGLISH
WYDARZENIE NA FB

> Fukushima tree – przedstawienie i koncert z okazji piątej rocznicy tragicznego tsunami w regionie Tōhoku
> Ko-Ta Ishihara – kompozytor i pianista
> Yumi Sato – aktorka mimiczna
> Katarzyna Śnieżka Sobiszewska – tancerka, aktorka, reżyser i choreograf
> Organizatorzy i sponsorzy Fukushima tree

> Wstępna próba
Fukushima tree - wstępna próba

> Ostatnia próba
Fukushima tree - ostatnia próba

> Premiera
Fukushima tree - przedstawienie

Fukushima tree w mediach:
JaponiaBliżej. (+ zdjęcia)
NetFan.pl (+ zdjęcia)

Fukushima tree – przedstawienie i koncert z okazji piątej rocznicy tragicznego tsunami w regionie Tōhoku

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI ma przyjemność zaprosić na przedstawienie i koncert Fukushima tree. Koncert jest częścią Programu Japońskiego realizowanego przez Fundację we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart Wrocław 2016 w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ze wsparciem EU-Japan Fest Japan Committee.

11 marca w godzinach 19:00 - 20:30
Impart (Sala kameralna w Teatrze Piosenki) Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław

Zobacz na mapie

Reżyseria i choreografia – Katarzyna Śnieżka Sobiszewska
Oryginalna muzyka i akompaniament na fortepianie – Ko-Ta Ishihara

W roli głównej – Yumi Sato
Duch opiekuńczy – Katarzyna Śnieżka Sobiszewska
Ukochany – Ko-Ta Ishihara

Etiuda sceniczna – ok. 20 minut
Koncert pianistyczny – ok. 40 minut

Pierwsza wersja przedstawienia powstała w wyniku współpracy dwójki japońskich artystów pochodzących z Tōhoku – aktorki Yumi Sato i pianisty Ko-Ta Ishihara, którzy w 2013 wystawili w Japonii etiudę inspirowaną samotną sosną, która przetrwała kataklizm.

W 2015 roku Yumi Sato przyjechała do Wrocławia aby doskonalić technikę pantomimicznej gry aktorskiej w ramach warsztatów organizowanych przez Fundację Pantomima w grupie prowadzonej przez Katarzynę Śnieżkę Sobiszewską, wieloletnią aktorkę Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.
To spotkanie dało kolejny impuls i zaowocowało pomysłem stworzenia zupełnie nowego przedstawienia we współpracy (momentami na odległość) trojga artystów.
Katarzyna Śnieżka Sobiszewska wniosła do etiudy nową fabułę, reżyserię i opracowała ruch. Główną bohaterkę zagra Yumi Sato, Katarzyna Śnieżka Sobiszewska wystąpi w roli Ducha Opiekuńczego, a Ko-Ta Ishihara zapewni oryginalny akompaniament na żywo, a także pojawi się w roli Ukochanego.
Elementy tradycyjnej kultury japońskiej w przedstawieniu konsultowała matka Yumi Sato, mistrzyni ceremonii parzenia herbaty.

Etiuda pantomimiczna
Bohaterką przedstawienia jest piosenkarka jazzowa, która wspomina ostatnie spotkanie z utraconym ukochanym. Wspomnienia przerywa tsunami, a niespodziewanym ocaleniem staje się Duch Przodków, który pokazuje jej jak mimo przeżytej tragedii tradycja pomaga odzyskać utraconą wolę życia.

Koncert pianistyczny
Ko-Ta Ishihara zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty 「Meikyo-shisui」 poświęconej ofiarom tsunami z 2011 roku.

Wspólne śpiewanie
Na zakończenie zachęcimy publiczność do wspólnego odśpiewania tradycyjnej japońskiej pieśni „Sakura sakura”, której tekst uczestnicy znajdą na biletach.
Dla niecierpliwych (albo chętnych do wcześniejszej nauki) podajemy już tekst w wersji romaji:

sakura sakura
noyama mo sato mo
mi-watasu kagiri
kasumi ka kumo ka
asahi ni niou
sakura sakura
hana zakari

sakura sakura
yayoi no sora wa
mi-watasu kagiri
kasumi ka kumo ka
nioi zo izuru
izaya izaya
mini yukan

Bilety można nabyć na miejscu lub wcześniej w Fundacji NAMI:
– dorośli – 20 zł
– dzieci i młodzież ucząca się oraz emeryci – 10 zł

Rezerwacja i informacja:
Grażyna Pogorzelska
grazyna.pogorzelska@fundacja-nami.pl, tel. 784 694 592Ko-Ta Ishihara – kompozytor i pianista
Ko-Ta Ishihara


Zaczął grać na fortepianie wieku 4 lat, ale obok rozwoju muzyki poświęcił się także studiom z zakresu rolnictwa. Mimo, że studiował aranżacje jazzowe jego koncerty nie dają się zakwalifikować jednoznacznie do żadnego z gatunków muzycznych. W ostatnich latach uzupełnił fortepian grą na tradycyjnym japońskim instrumencie – koto a także rozszerzył zakres działania o połączenie muzyki ze sztuką sceniczną - tańcem i pantomimą.

Podczas koncertu Ko–To Ishihara zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty 「Meikyo-shisui」 również poświęconej ofiarom Tsunami w 2011

Jednego z utworów japońskiego pianisty – "Snow Queen" można posłuchać tutaj:


Bieżące informacje o twórczości Ko-Ta Ishohara można śledzić (niestety prawie wyłącznie po japońsku) na jego oficjalnej stronieYumi Sato – aktorka mimiczna
Yumi Sato


Yumi Sato pochodzi z miasta Shirakawa w prefekturze Fukushima. Swoje działania teatralne zaczęła w liceum.
W 1999 zdecydowała się porzucić teatr oparty na słowie i dialogu na rzecz sztuki ruchu i pantomimy.
W 2013 na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Tokio zaprezentowało etiudę pantomimiczną zainspirowaną samotną sosną z Fukushimy, nawiązując w ten sposób do tematu Drzewa Życia.
W 2015 Yumi Sato zamieszkała w Polsce by doskonalić swoje umiejętności aktorskie i zapoznać się bliżej z polską tradycją sceniczną i środowiskiem teatralnym Wrocławia. Zaczęła ćwiczenia w grupie kontynuującej tradycje "Teatru Laboratorium" by w końcu znaleźć swoje miejsce w "Fundacji Pantomima" na zajęciach grupy mimicznej prowadzonych przez Katarzynę Śnieżkę Sobiszewskę.

Bieżące informacje o twórczości Yumi Sato można śledzić (nie tylko po japońsku) w jej blogu
Informacje o przedstawieniach (już tylko po japońsku) na oficjalnej stronie aktorki Yumi SatoKatarzyna Śnieżka Sobiszewska – tancerka, aktorka, reżyser i choreograf
Katarzyna Śnieżka Sobiszewska


Absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej im. Rozmana Turczynowicza. Występowała na deskach teatrów w Polsce i za granicą uprawiając wszystkie style tańca w spektaklach o repertuarze klasycznym, współczesnym, musicalowym i rewiowym a także w spektaklach dramatycznych eksplorujących zaawansowany ruch sceniczny.
Wiele lat związana z Teatrem Narodowym, zespołem Janusza Józefowicza i brodwayowską obsadą musicalu „Metro“ w teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Minskoff Theater“ w Nowym Yorku i „Studio Buffo“, a także gościnnie z zespołami musicalu „Fanthom der Opera“ w Niemczech, „Cirkus Conelli Show“ w Szwajcarii, Rewii w Japonii, a także Teatrami „Studio“, „Ateneum“, „Polskim“, „Dramatycznym“, „Na Woli“ w Warszawie i „Współczesnym“, „Polskim“ i „Kameralnym“ we Wrocławiu.

Wieloletnia aktorka pantomimy w zespole Henryka Tomaszewskiego.
Od 1999-2013 związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Odtwórczyni wielu ról wiodących, zespołowych, a także współtwórca scenariuszy i spektakli.
Od 2001 roku do dziś stale pracuje jako scenarzysta telewizyjny i choreograf.
Od 2006 roku prowadzi warsztaty teatralne pogłębiające świadomość ciała fizycznego i znaczenie ruchu w procesie budowania roli w pracy tancerza, aktora i artysty scenicznego.
Od 1999 roku jest także nauczycielem Yogi. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego „Sztuka Oddechu“ i „Eternity process“ w Art of Living Foundation.


Informacje o pracy Katarzyny Śnieżki Sobiszewskiej w zespole, do którego dołączyła Yumi Sato można znaleźć m.in. na stronie Fundacji PantomimaOrganizatorzy i sponsorzy Fukushima tree
Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI


Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI
ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław
KRS 0000463568, REGON 022151911, NIP 894-304-66-75
Konto bankowe (PLN): BANK BGŻ 60 2030 0045 1110 0000 0315 2980

Koordynacja:
– Grażyna Pogorzelska: grazyna.pogorzelska@fundacja-nami.pl, tel. (+48) 784 694 592
– Maciej Pogorzelski: maciej.pogorzelski@fundacja-nami.pl, tel. (+48) 502 796 050

Biuro Festiwalowe Impart 2016
tel. 71 344 28 16
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław

Koordynacja:
– Katarzyna Młyńczak-Sachs

Przedstawienie powstało w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ze wsparciem EU-Japan Fest Japan Committee.

Fukushima tree