|
|
fundacja na facebook.com
e-mail: kontakt@fundacja-nami.pl
statut fundacji
cennik zajęć odpłatnych
zniżki dla wolontariuszy
dojazd do lokalu fundacji
materiały dla prasy i mediów
powrót do strony głównej
Japoński miesiąc z Fundacją NAMI 2014
Wiosenne spotkanie z Japonią we wrocławskim Ogrodzie Japońskim 26.04 i 25.05
26 kwietnia 2014 w godzinach 16-18 Fundacja NAMI zorganizowała w ramach Japońskiego miesiąca z Fundacją NAMI serię pokazów i warsztatów we wrocławskim Ogrodzie Japońskim. Pokazy
przybliżyły wrocławianom kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni i stały się okazją do bezpośredniego spotkania naszych gości z Japonii.
Pokaz shodō
W pawilonie herbacianym mistrzyni japońskiej kaligrafii shodō – pani Toshiko Otomo z Hakodate na Hokkaido zaprezentowała pisanie pojedynczych znaków i całych sentencji na wstęgach papieru
ryżowego.
Mistrzowie kaligrafii podpisują swoje dzieła mniejszymi znakami obok głównej sentencji. Pani Toshiko nie była zadowolona ze swoich prac, ale do celów demonstracyjnych postawiła przy jednej z nich pieczęcie stawiane zwyczajowo wyłącznie przy kaligrafiach zbliżonych do ideału. Jedna z pieczęci (umieszczana nieco wyżej) zawiera pseudonim artystyczny, a druga (zaraz pod nią) imię i nazwisko.
Pani Toshiko przedstawiła kilka stylów kaligrafii w tym również tradycyjną kaligrafię chińską, wciąż praktykowaną w Japonii., a także kaligrafię w układzie poziomym.
Cały pokaz urzekał nas połączeniem mistrzostwa z poczuciem humoru.
Pokaz ikebany
Równolegle z pokazem kaligrafii, pani Fumiko Harada z Sapporo na Hokkaido prowadziła prezentację
układania kwiatów. Pierwsze dwie ikebany wykonane zostały w ściśle skodyfikowanym stylu shōka.
Ikebany w tym stylu ustawiane są w reprezentacyjnych pomieszczeniach na wyróżnionym miejscu.
Kolejne kompozycje kwiatowe wykonane zostały w stylu moribana, który pozwala na znacznie więcej swobody, ale przez to wymaga większej samodzielności i pomysłowości wykonawcy. Z braku
właściwych japońskich naczyń, pani Fumiko użyła wazy kuchennej i garnka o właściwych proporcjach – improwizacja i wykorzystanie otaczających nas kwiatów to jedna z cech tego stylu. Moribana może być codzienną dekoracją stołu o mniej oficjalnym charakterze.
Obie panie wspierał pan Toshiyuka Harada, mąż pani Fumiko.
Pokaz kendō
Na pomoście przed liczną widownią wrocławski klub kendo Ryushinkai kierowany przez sensei Juliana Górskiego zaprezentował walkę mieczami bambusowymi wywodzącą się z tradycji samurajskiej.
Dzięki gościnnemu występowi sensei Macieja Murzyńca z krakowskiego klubu Doshinkan, mieliśmy też wyjątkową okazję zobaczyć walkę szkoły nito (dwoma mieczami).
Pokaz iaidō
W odróżnieniu od kendo adepci iaidō używają do ćwiczeń metalowych, chociaż zwykle niezaostrzonych mieczy. Wrocławski klub iaido Renshinkan zaprezentował zestaw podstawowych form wykonywanych synchronicznie przez adeptów tej sztuki kierowanych przez sensei Mirellę Stern.
Gra w shōgi oraz igo (go)
W urzekającej atmosferze Ogrodu Japońskiego można było też zagrać w japońską odmianę szachów – shōgi, oraz dalekowschodnią grę strategiczną – go (jap. igo). Dzieci najbardziej zainteresowała uproszczona i obrazkowa, ale wciąż pasjonująca wersja japońskich szachów – dōbustu shōgi. Zainteresowani mieli okazję zagrać w go z jednokrotnym zwycięzca Akademickich Mistrzostw Polski – Mateuszem Chojnackim oraz z obecnym Mistrzem Polski w go, Marcinem Majką. Japońskie szachy przedstawiali Krzysztof Sieja i Wojciech Jedynak.
Kolejne spotkania w ogrodzie japońskim
Dziękujemy uczestnikom, tłumaczom i wolontariuszom. Od razu zapraszamy na Kolejne spotkania z Fundacją NAMI w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu:
15 czerwca 2014
13 lipca 2014
24 sierpnia 2014
16 września 2014
Fotograficzna i filmowa relacja z Wiosennych spotkań z Japonią we wrocławskim Ogrodzie Japońskim:
26 kwietnia:
Pokaz kaligrafii – od pojedynczych słów do sentencji
Pokaz kaligrafii – podpis i pieczęcie
Pokaz kaligrafii – różne style pisma
Ikebana w stylu shōka
Ikebana w stylu moribana
Gra w go i shōgi
Klub Renshinkan – pokaz iaidō
Klub Ryushinkai – pokaz kendō
Film z pokazu iaidō
Film z pokazu kendō
25 maja:
Kendō iaidō, go i shōgi
Kendō, iaidō, shodō
|
|